پی ال سی PLC چیست و چه کاربردی دارد؟ آموزش برق و اتوماسیون صنعتی

پی ال سی PLC چیست و چه کاربردی دارد؟ آموزش برق و اتوماسیون صنعتی

این فرآیند تا زمان بازگشتن پی ال سی به حالت اجرایی ادامه پیدا می کند. پی ال سی چیست و کاربرد پی ال سی در صنعت.امروزه پی ال سی یکی از مهم ترین محصولات در صنعت به شمار می رود . پی ال سی plc مخفف شده کلمه Programmable Logic Controller می باشد .

  • امروزه کاربرد PLC در صنایع در فرآیندهای مختلف صنعتی به وفور به چشم می خورد.
  • تعداد ورودی ها و خروجی های این پی ال سی ها از پی ال سی های مینی بیشتر است و برای پروژه های متوسط استفاده می شود.
  • برند دلتا انواع plc را در سری‌های مختلفی تولید می‌کند که AS و DVP از مشهورترین آن‌ها است.

ماژول به معنای یک واحد تک است و چون در این نوع پی ال سی ها هر سه واحد اصلی به صورت مجزا از همدیگر وجود دارند به آن ها پی ال سی ماژولار گفته می شود. در پی ال سی های ماژولار ماژول تغذیه، CPU یا پردازنده، و ورودی ها و خروجی ها به شکل جدا از هم وجود دارند که همگی به یک رک متصل شده اند و باید آن ها را کنار هم قرار دهیم تا بتوانیم یک پی ال سی کامل تشکیل دهیم. در صنعت PLC بیش از یکصد کارخانه با تنوع بسیار در طراحی و ساخت انواع مختلف PLC فعالیت می‌کنند. PLCها را می‌توان از نظر اندازه، حافظه، تعداد ورودی/خروجی، وسعت عملیات (محلی یا وسیع) و … دسته‌بندی نمود. باید توجه داشت که برای ارزیابی قابلیت یک PLC باید ویژگی‌های دیگری مانند پردازنده، زمان اجرای یک سیکل، سادگی زبان برنامه‌نویسی، قابلیت توسعه و … را در نظر قیمت پی ال سی گرفت.

کارت خروجی دیجیتال (Digital Output):

نانو ACE پی ال سی و چیپ PLC برای ماشین سازان کوچک / حجم های کوچک یا متوسط. بسته به ورودی‌ها و خروجی‌ها، این دستگاه می‌تواند بر داده‌هایی مانند بهره‌وری یا دمای کارکرد دستگاه نظارت کرده و آن‌ها ضبط کند، فرآیندها را به طور خودکار شروع و متوقف کند و در صورت خرابی دستگاه آلارم ایجاد کند. کنترل‌کننده‌های منطقی قابل برنامه‌ریزی، راه‌حل کنترلی انعطاف‌پذیر و قوی هستند که تقریباً با هر برنامه‌ای سازگار است. برخلاف مدارات رله کنتاکتوری، نویزهای الکترونیکی و صوتی ایجاد نمی کنند. قابلیت‌های فنی هر سیستم عامل بین فروشندگان و همچنین خانواده‌های سیستم‌های کنترل متفاوت است. این لیست ممکن است نیاز به پشتیبانی از چندین خط تولید با سرعت بالا، ادغام سیستم‌ها، ادغام داده‌ها و کنترل از راه دور و غیره باشد.

نرم افزار Logo soft comfort:

استفاده از این نرم‌افزار ساده‌است؛ پس از پایان کدنویسی و فشردن کلید آغاز شبیه‌سازی پنجره شبیه‌ساز PLC باز می‌شود. در اینجا ورودی‌ها، خروجی‌ها و فلگ‌ها مشاهده می‌شوند و می‌توان عملکرد برنامه نوشته شده را روی PLC آزمود. PLCهای ماژولار دارای یک اسکلت (یا رک) هستند که واحدهای مختلف PLC با توجه به نیاز بر روی آن سوار می‌شوند. در این PLCها پردازنده و ماژول‌های ورودی/خروجی می‌توانند با توجه به کاربرد سامانه انتخاب شوند. همچنین این امکان وجود دارد که چندین رک یا تعداد خیلی بسیاری از ورودی/خروجی‌ها به وسیله یک پردازنده کنترل شوند.

PLC ها ممکن است به منظور پیکربندی، گزارش هشدار یا کنترل روزمره نیاز به تعامل با افراد داشته باشند. HMI ها به عنوان رابط انسان و ماشین و رابط کاربر گرافیکی نیز شناخته می‌شوند. یک سیستم ساده ممکن است از دکمه ها و چراغ ها برای تعامل با کاربر استفاده کند.